Õpilased avasid Pärnu FotoFest 2024 raames näituse “Sinine…ja must ja valge”

Endla teatri küüni galeriis avati 21. veebruaril Pärnu FotoFest 2024 raames Pärnu Kunstide Kooli õpilaste tsüanotüüpiatehnikas valminud tööde näitus pealkirjaga “Sinine…ja must ja valge”. Näitusel on eksponeeritud Sarah ja Lukas Kirti ning Thomas Kaljula fotograafia ringis valminud töid. Ringi juhendab õpetaja Andres Adamson.

Lugu tsüanotüüpia leiutamisest on täis põnevust ja avastusi. See algas 1840. aastatel Inglismaal, kui mitmekülgne teadlane (matemaatik, astronoom, keemik, leiutaja ja eksperimentaalfotograaf) Sir John Herschel avastas, et raudsulfaadi ja kaaliumheksaferrotsüaniidi segu reageerib päikesevalgusega. See segu muutus siniseks, moodustades paberil kihi, mis oli stabiilne ja kergesti reprodutseeritav. Herscheli avastus pani aluse fotograafilise protsessi arendamisele, mida hakati tuntud kui tsüanotüüpia. See meetod võimaldas luua siniseid kujutisi valgel paberil, kasutades päikesevalgust ja spetsiaalseid keemilisi lahuseid. Tsüanotüüpia sai populaarseks eriti 19. sajandi alguses, kuna see oli odav ja suhteliselt lihtne viis kujutiste reprodutseerimiseks.

Näitusel näete erinevates tehnikates ettevalmistatud kunstitöid, mis kõik on lõpule viidud läbi tsüanotüüpia.

Pärnu Kunstide kooli kunstiosakonna õpilaste näitus “Sinine…ja must ja valge” on Endla Teatrigalerii Küüni galeriis üleval 21.02-31.03.2024.