Projekt “UpcyclArt” annab noortele ettevõtjatele tuule tiibadesse

Pärnu Kunstide Kool osaleb rahvusvahelises projektis “UpcyclArt”, mille raames koolitatakse noorsootöötajaid ja õpetajaid välja mentoriteks. Värsked mentorid on valmis toetama noori oma sotsiaalse äriidee realiseerimisel.

Projekt “UpcyclArt” on nelja riigi ühisprojekt, mille eesmärk on luua ja arendada noorsootöötajatele ning õpetajatele maailma juhtivaid mentorlusprogramme. Nende programmide abil saavad nad ettevalmistuse toetamaks ja võimestamaks vähemate võimalustega noori väärtustaval taaskasutusel põhineva ettevõtte alustamisel ja juhtimisel. 

Väärtustav taaskasutus (inglise keeles upcycling) on uute toodete loomine taaskasutatud materjalist, suurendades alusmaterjali väärtust.

Mentorlusprogrammide loomisel lähtutakse ülemaailmsetest parimatest tavadest ringlussevõtu vallas ning valdkonna ekspertide teadmistest ja praktilistest kogemustest. Projekti raames avatakse piiramatule arvule osavõtjatele kättesaadav e-kursus (ing. MOOC – Massive Open Online Course), mis on mobiilne võimaldades see läbida mugavalt veebi teel mis tahes maailma punktis ning endale sobival ajas ja tempos. Veebikursust piloteeritakse 40 osavõtjataga projekti partnerriikidest.

Mentorlusprogrammi läbinu on teadlikum väärtustava taaskasutuse põhimõtetest, sotsiaalse ettevõtluse alustest ja disainmõtlemise metoodikast ning valmis mentordama noori ja läbi viima projektilaagrit. Pilootprojekti raames toimuvad värskete koolitajate juhtimisel igas projekti partnerriigis disainmõtlemislaagrid, millest võtavad osa vähemate võimalustega noored. Laagrites arendavad nad oma loomingulisi taaskasutamise äriideid, katsetavad neid ning õpivad tundma keskkonnamõju ja häid praktikaid kogu maailmas. Samuti keskendutakse laagrites kohalikele kogukondade väljakutsetele, eriti mis puudutab jäätmekäitlust. Laagris jõuavad äriideed idu tasandile.

Projekti lõpetab esimene “European Young Upcyclers Awards” Eestis, kus tunnustatakse ja premeeritakse kõige keskkonna mõjukamaid äriideid. Projekt pakub parimatele äriideedele tuge ettevõtte käima lükkamisel.

Projekt annab oma panuse Euroopa rohelisele üleminekule ja ringmajandusele ja mis peamine, see suurendab sotsiaalse tõrjutuse ohus olevate noorte mõjuvõimu majanduslike tõketega Euroopas, võimaldades neil saada oma kogukondades muutuste läbiviijaks. 

Projekti partnerid on mitteformaalset haridust pakkuv Pärnu Kunstide Kool, kus kunsti, muusika, tantsu, teatri ja käsitöö suunal õpib enam kui 700 õpilast. Lisaks toimuvad tunnid ka Pärnu üldhariduskooli õpilastele ja hariduslike erivajadustega õpilastele. Kooli personalil on pikaaegne kogemus pedagoogikas, noorsootöös ning laagrite, õpitubade, koolituste ja kultuurisündmuste korraldamisel.

Projekti teine partner on Artéteka Iirimaalt Dublinist, kelle eesmärk on edendada sotsiaalseid muutusi kunsti ja loovuse kaudu. Oma tegevuses keskenduvad nad kaasavamate kogukondade loomisele, planeedi ja loodusvarade eest võitlemisele ning demokraatlike väärtuste edendamisele.

Idee In Movimento on kultuuriühendus Sitsiilia väikelinnast Giardini Naxosest. Peamiselt noortest koosnev ühendus tegeleb peamiselt noortega seotud algatustega korraldas turniire, debatte, konverentse ja spordiüritusi. Nende tegevuse eesmärk on anda oma panus keskkonnakaitsesse ja säästvasse eluviisi ja kultuuri ja kunsti edendamisele ning kultuurilisele lõimumisele.

Neljas projektipartner on keskkonna ja kliimamuutustega seotud hariduse, metsakaitse ja rahvusvahelise koostöö arendamise organisatsioon Iroko Hispaaniast. Nende südameasjaks on loodusvarade vastutustundlik majandamine. Iroko teeb koostööd mitmete Hispaania ülikoolidega, on loonud veebikursusi ja isegi illustratsiooniraamatu lastele. Nende tegevused on teistehulgas keskendunud ka Põhjamaade, Aafrika ja Ladina-Ameerika keskkonnakaitsele. 

Projektiga alustati 2024. aasta alguseks ning projekt lõpeb 2025. aasta lõpuga.

Projekti teostatakse Euroopa Liidu kaasrahastuse toel.